układanie parkietu

Układanie parkietu – co trzeba na ten temat wiedzieć?

Układanie parkietu, czy to na drewnianej podłodze w mieszkaniu czy w pomieszczeniu przeznaczonym do użytku komercyjnego, jest zadaniem, które wymaga czasu i uważnego planowania. Przed ułożeniem parkietu należy zastanowić się nad rodzajem układanki, jak również zwrócić uwagę na jakość materiału, który będzie do tego celu wykorzystany. O co jeszcze trzeba zadbać, zanim zdecydujemy się na układanie parkietu? Jak prawidłowo się do tego przygotować? Sprawdźmy!

Układanie parkietu – jak się do tego przygotować?

Pierwszą i zdecydowanie najważniejszą kwestią, od której trzeba zacząć przygotowania do układania parkietu, jest wybranie do tego celu najlepszego naszym zdaniem materiału. Po jego  wyborze, musimy dokładnie ustalić plan układanki. Następnie, należy zacząć przygotowania podłoża do wykonania zabiegu. Podstawowe czynności to przede wszystkim: usunięcie starych desek drewnianych (jeśli takie są) oraz wyrównanie powierzchni pod łódkami. Powierzchnia musi być równa i gładka. Musi ona także wykazywać odpowiedni poziom wilgotności, określony przez producenta parkietu.

Kolejnym etapem jest układanie pierwszej warstwy desek, która nazywana jest “przekrojem”. Jest to ważny etap, ponieważ dobrze ułożony “przekrój” pozwoli uniknąć powstawania szczelin pomiędzy poszczególnymi deskami parkietu. Zapobiegnie on także  powstaniu innych problematycznych sytuacji, takich jak luki lub plamy.

Kolejne etapy układania parkietu – o czym nie można zapomnieć?

Następnie można rozpocząć układanie drugiej warstwy desek (tzw. grubości) oraz zacząć je sklejać, przy wykorzystaniu do tego celu specjalnego kleju. Kolejnym etapem, kiedy już dwie warstwy zostały ze sobą połączone, jest sprawdzenie, czy istnieje potrzeba zastosowania dodatkowego klejenia luki pomiędzy deskami tam, gdzie się one tworzą. Trzeba to wykonać przed ustaleniem finalnego wymiaru przerw między deskami oraz ostatecznego wyrównania poziomu całej powierzchni. 

Nie każdy potrafi samodzielnie wykonać czynność, którą jest układanie parkietu. wymaga ona odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Właśnie z tego względu, najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie tego zadania firmie świadczącej tego typu usługi.