Meta odłącza swój portfel płatności kryptowalutowych w związku z krachem bitcoinów

Meta zamyka swój cyfrowy portfel kryptowalut Novi niecały rok po jego uruchomieniu, skutecznie kończąc ambicje firmy w zakresie kryptowalut.

Program pilotażowy Novi umożliwił użytkownikom dokonywanie bezpłatnych, natychmiastowych płatności osobistych za pośrednictwem aplikacji, która według Meta sprawi, że wysyłanie pieniędzy będzie „tak łatwe jak wysłanie wiadomości”.

Technologiczny gigant po raz pierwszy zapuścił się w kryptowalutę, projekt Libra, trzy lata temu przed uruchomieniem „małego pilota” Novi w październiku zeszłego roku. 

Miesiąc po premierze Novi, szef kryptowalut Meta, David Marcus, opuścił firmę, a Diem, wcześniej znany jako Libra, rozpoczął likwidację działalności na początku roku.

W aktualizacji dla użytkowników usługa, która wykorzystuje własny kryptowalutowy portfel cyfrowy Meta, zakończy się 1 września, a od 21 lipca użytkownicy nie będą już mogli dodawać pieniędzy na swoje konta.

Novi radzi użytkownikom, aby jak najszybciej wycofali swoje saldo.

Zamknięcie Novi następuje w czasie ostrego kryzysu kryptograficznego, w którym upadły wiodące kryptowaluty. 

Rynek okazał się równie podatny na szersze problemy globalnej gospodarki, co doprowadziło do tego, że niektórzy komentatorzy rynkowi ogłosili nadejście kryptowalutowej zimy.

Bitcoin spadł w ciągu roku o 59 procent, spadając poniżej bariery 20 000 USD, podczas gdy ethereum spadł o 70 procent do 1127 USD.

W oświadczeniu dla Bloomberga Meta poinformowała, że ​​planuje wykorzystać technologię Novi w przyszłych produktach, takich jak projekt Metaverse.

„Już wykorzystujemy lata spędzone na budowaniu ogólnych możliwości Meta na blockchain i wprowadzamy nowe produkty, takie jak cyfrowe kolekcje.

„Można oczekiwać, że zobaczymy więcej od nas w przestrzeni web3, ponieważ jesteśmy bardzo optymistycznie nastawieni do wartości, jaką te technologie mogą przynieść ludziom i firmom w metawersie”.

Po zainwestowaniu w projekt 10 miliardów dolarów Meta mówi o metaverse jako o wielkiej szansie, szczególnie dla handlu cyfrowego. 

Zuckerberg jednak odmówił generowania dużych przychodów z projektu w dającej się przewidzieć przyszłości.

W kwietniu szef Meta powiedział, że może minąć od siedmiu do dziesięciu lat, zanim inwestycje przyniosą jakikolwiek dochód netto.

I chociaż Meta może zmniejszać swoje wysiłki w zakresie kryptowalut, podwaja wsparcie dla niezamiennych tokenów na swoich stronach.

Facebook wkrótce uruchomi NFT na swojej stronie z zakładką „cyfrowe przedmioty kolekcjonerskie” na osi czasu twórców, aby pokazać ich pracę. Docelowo twórcy będą mogli publikować na Facebooku i Instagramie.

Chociaż Meta może podwoić liczbę transakcji NFT, wolumeny transakcji znacznie spadły w porównaniu do zeszłego roku, ponieważ łapią one nieco chłodu kryptowalut.