Co powiedzieć dzieciom o pieniądzach? 7 podstawowych lekcji

Gdybym miał dolara za każdym razem, gdy rodzic pytał mnie, co powiedzieć dzieciom o pieniądzach, byłbym milionerem. Istnieje wiele różnych aspektów zarządzania pieniędzmi, o których możesz i powinieneś powiedzieć swoim dzieciom. Tutaj podzielę się z Wami tym, co moim zdaniem jest siedmioma najważniejszymi zasadami

1. Pieniądze można wymieniać na towary lub usługi.

Jest to jedna z pierwszych lekcji, których powinieneś uczyć swoje dziecko, gdy będzie wystarczająco duże, by zrozumieć – zwykle w wieku około 3 lat. Następnym razem, gdy pójdziesz do sklepu na rogu, aby kupić jedną lub dwie rzeczy, pozwól dziecku przekazać pieniądze kasjerowi. W ten sposób zdobędą większe uznanie dla koncepcji możliwości wymiany pieniędzy na rzeczy, których chcesz lub potrzebujesz.

2. Z pieniędzmi należy uważać.

Niektórzy ludzie, których znam, wydają się uważać, że monety o wartości poniżej 50 centów są po prostu zbyt małe, aby się nimi zawracać, więc podczas sprzątania ich drobniaków z całego domu po prostu wyrzucą te mniejsze monety do kosza. Co za strata! Zachęć swoje dziecko, aby uważało na wszystkie nominały pieniędzy i pokaż mu, jak te małe monety mogą się sumować, zakładając małe rodzinne pudełko na monety. Może mógłbyś wykorzystać te pieniądze na sfinansowanie małych rodzinnych wycieczek (wycieczki do sklepu po lody).

3. Pieniądze trzeba zarobić.

W dzisiejszych czasach jest wielu ludzi na świecie, którzy nigdy nie nauczyli się tej lekcji. Siedzą w domu i oczekują jałmużny, aby móc żyć, lub zwracają się do przestępczego życia, aby sfinansować swoją egzystencję. Uważaj, aby nie dawać dziecku pieniędzy za każdym razem, gdy o to poprosi, nie oczekując niczego w zamian, np. wykonania obowiązków domowych.

4. Zachęcaj do oszczędzania jednej trzeciej, jednej trzeciej darowizn, jednej trzeciej wydatków.

Dokładne proporcje, w jakich Twoje dziecko dzieli swoje pieniądze, zależą od indywidualnej decyzji każdej rodziny, w oparciu o jej przekonania i potrzeby dziecka. Można to dość łatwo osiągnąć, dostarczając im 3 skarbonki lub skarbonki – jedną na wydatki, jedną na oszczędzanie i jedną na darowizny.

5. W miarę możliwości unikaj pożyczania pieniędzy.

Zawsze jest o wiele trudniej spłacić pożyczone pieniądze, niż zaoszczędzić pieniądze. Niektóre pożyczki, takie jak kredyty mieszkaniowe, są jednak nieuniknione. Dobrą zasadą jest to, że jeśli nie masz gotówki, aby go kupić, nie możesz sobie na to pozwolić!

6. Pieniądze nie są twoim najlepszym przyjacielem, więc nie pozwól im kontrolować twojego życia.

Po prostu staraj się nie przesadzać ze swoimi finansami, aby nie być zmuszonym do pracy od 60 do 70 godzin tygodniowo, aby kontynuować styl życia. Jeśli tak, to pozwalasz pieniądzom kontrolować twoje życie. Zwykle nie potrzebujesz luksusowego samochodu (i pożyczki samochodowej) ani wakacji za granicą (i pożyczki osobistej). Wszystkie te rzeczy są ładne, ale tylko wtedy, gdy możesz sobie na nie pozwolić!

7. Pokaż im, jak gospodarować i żyć w miarę ich możliwości

Jest to jedna z najważniejszych umiejętności, które Twoje dziecko musi znać, ao której tak wielu ludzi nie wie, jak to zrobić. Ostatnie badania wykazały, że wiele osób wydaje od 10% do 20% powyżej tego, co zarabiają. Zarabiają wystarczająco dużo pieniędzy, aby sfinansować swój styl życia, ale po prostu nie przeznaczają tego na budżet, więc co tydzień marnują duże sumy pieniędzy.

Z tymi siedmioma lekcjami za pasem będą na świetnym początku, ale jest o wiele więcej umiejętności finansowych, z których Twoje dziecko ogromnie skorzysta. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź witrynę internetową Kids Money Tips.