Ostrzeżenia o nadchodzącej recesji osiągnęły gorączkę. Inflacja wciąż rośnie, powodując chaos na giełdzie, a firmy zaczynają przygotowywać się na najgorsze z powodu zwolnień, zamrożenia zatrudnienia i, w skrajnych przypadkach, wycofywania ofert pracy .
Nagła zmiana dynamiki rynku pracy – po miesiącach dobrych perspektyw zatrudnienia i rosnących płac dla pracowników – sprawiła, że wielu pracujących Amerykanów drapie się po głowach.
Jeśli myślisz o zmianie ról w najbliższym czasie, powinieneś wiedzieć, że chociaż żadna praca nie jest całkowicie odporna na recesję, niektóre branże radzą sobie gorzej niż inne podczas kryzysu.
Według danych Biura Statystyki Pracy , podczas Wielkiej Recesji, która trwała od 2007 do 2009 roku, sektory budowlane i produkcyjne doświadczyły znacznych spadków zatrudnienia .
Dzieje się tak, ponieważ podczas spowolnienia gospodarczego ludzie zwykle ograniczają swoje wydatki dyskrecjonalne i opóźniają duże zakupy, w tym samochody i nowe domy, mówi Karen Dynan, profesor ekonomii na Uniwersytecie Harvarda i była główna ekonomistka Departamentu Skarbu USA. Przewiduje, że te branże będą miały podobne wzorce, jeśli wkrótce nastąpi recesja.
Ball i Dynan twierdzą, że najbardziej „odporne na recesję” branże, które zapewniają silne bezpieczeństwo pracy podczas spowolnienia gospodarczego, to:
- opieka zdrowotna
- rząd
- komputery i technologie informacyjne
- Edukacja
Wspólnym wątkiem między tymi branżami, wyjaśnia Ball, jest to, że są one mniej wrażliwe na zmiany stóp procentowych, a ludzie są uzależnieni od tych usług „bez względu na to, czy gospodarka kwitnie, czy znajduje się w recesji”.
Ball mówi, że chociaż szkoły miały problemy z zatrudnieniem i zatrzymaniem personelu w następstwie pandemii Covid-19, edukacja może być stabilnym sektorem w trudnych czasach. Spodziewa się, że w przypadku nadejścia recesji wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników szkół wyższych i uniwersytetów w całych Stanach Zjednoczonych, ponieważ coraz więcej osób może patrzeć na szkolnictwo wyższe „jako sposób na zdobycie nowych umiejętności i poprawę perspektyw zawodowych”.
„Ludzie są bardziej skłonni iść na studia, jeśli rynek pracy jest zły”, mówi. „A jeśli kończysz studia, a rynek pracy nadal wygląda ponuro, studia podyplomowe stają się znacznie bardziej atrakcyjne”.
Niezależnie od tego, czy szukasz nowej pracy, czy nie, Dynan podkreśla znaczenie doskonalenia swoich umiejętności zawodowych, abyś mógł być bardziej konkurencyjnym i wartościowym pracownikiem. Sprawdź, które umiejętności najczęściej pojawiają się w interesujących Cię ofertach pracy i zacznij je ćwiczyć lub zapytaj szefa, czy Twoja firma oferuje kursy doskonalenia zawodowego lub webinaria.
„Niewiele możesz zrobić poza normalnymi obowiązkami zawodowymi”, mówi. „Ale uczenie się, jakich umiejętności poszukują pracodawcy i umiejętność ich dobrego wykonywania, jest najlepszym zabezpieczeniem”.