wódka

Wódka kraftowa – czyli jaka?

Czym dokładnie charakteryzuje się alkohol określany jako wódka kraftowa? Na to pytanie niewiele osób zna właściwą odpowiedź i ciężko jest też jej udzielić. Czynników, które wpływają na to czy wybraną wódkę będziemy mogli określić jako kraftową, jest bowiem bardzo dużo. W naszym poniższym artykule, dokładnie przybliżymy kwestie związane z odróżnieniem alkoholu przemysłowego od tego, który określany jest mianem kraftowego. Wskażemy także na najważniejsze czynniki, które mają znaczenie przy jego produkcji.

Czym różni się wódka kraftowa od przemysłowej?

Czym tak naprawdę różni się wódka określana jako kraftowa od tej, którą możemy znaleźć w popularnych marketach – czyli wódki przemysłowej? Podstawą, jeśli chodzi o różnice pomiędzy tymi alkoholami, jest sposób ich produkcji. Wszystko tak naprawdę sprowadza się do receptury. W przypadku wódki produkowanej przemysłowo, receptura jest dostępna we wszystkich zakładach których jest ona wytwarzana. Z kolei jeśli chodzi o wódkę kraftową, najczęściej jest ona produkowana w małych, rodzinnych wytwórniach. Przepis na to, w jaki sposób dany alkohol powstaje, jest objęty ścisłą tajemnicą i nie jest przekazywany osobom trzecim. Niewielki zakład oraz ściśle strzeżona receptura powodują, że wódki kraftowej jest znacznie mniej na półkach sklepowych, niż tej produkowanej na skalę przemysłową. Najczęściej też możemy dostać ją w małych, lokalnych sklepach. Jej cena jest też z reguły dużo wyższa od tej, którą  zdarza nam się zapłacić za wódkę w markecie. 

Jak produkowana jest wódka kraftowa?

Przy produkcji wódki kraftowej znaczenie ma kilka czynników. Zdecydowanie jednak najważniejszym z nich jest jakość surowców, które są do tego celu wykorzystywane. Nie bez znaczenia jest także sam sprzęt, który musi spełniać swoje zadanie. Proces wytwarzania także jest bardzo czasochłonny i wymaga wiedzy oraz doświadczenia w tym zakresie. Wszystkie te aspekty sprawiają, że produkcja wódki kraftowej zajmuje znacznie więcej czasu, aniżeli tej przemysłowej. Przekłada się to jednak na smak tego trunku.