nato

Finlandia i Szwecja zbliżają się o krok do członkostwa w NATO z podpisem akcesyjnym

Finlandia i Szwecja zbliżyły się we wtorek o krok do pełnego członkostwa w NATO poprzez formalne podpisanie umowy akcesyjnej z sojuszem wojskowym.

Ich zbliżające się członkostwo w NATO było uważnie śledzone, ponieważ oznacza to poważną zmianę nie tylko w ich polityce bezpieczeństwa, ale także w ogólnej architekturze obronnej w Europie. Oba kraje przez większość swojej najnowszej historii przyjmowały neutralną postawę wobec Rosji, ale niesprowokowana inwazja na Ukrainę skłoniła je do obrania nowego kierunku.

„Finlandia i Szwecja wniosą silny i ważny wkład do naszego Sojuszu. Nasze siły są interoperacyjne. Szkoliły się, ćwiczyły i służyły razem przez wiele lat” – powiedział we wtorek po złożeniu podpisów Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Akcesja Finlandii i Szwecji została poddana w wątpliwość po tym, jak Turcja zgłosiła obawy dotyczące ich członkostwa. Turcja domagała się gwarancji, że Szwecja i Finlandia nie będą wspierać grup wyznaczonych przez rząd w Ankarze jako organizacje terrorystyczne.

Rozmowy w hiszpańskiej stolicy Madrytu w zeszłym tygodniu pomogły trzem narodom osiągnąć porozumienie. Oznaczało to, że Turcja wycofała swoje weto w sprawie przystąpienia Helsinek i Sztokholmu i utorowała drogę do dalszych postępów w ich ofertach.

Od tego czasu trwały szczegółowe negocjacje w celu ustalenia warunków ich członkostwa i zostały one zakończone w rekordowym czasie.

Według Stoltenberga był to „najszybszy jak dotąd proces akcesyjny w historii NATO”. Oba narody poprosiły o przyłączenie się do sojuszu w maju.

Teraz jest jeszcze jeden ostatni krok, zanim ich członkostwo stanie się aktywne: ratyfikacja umowy akcesyjnej przez wszystkie państwa NATO. Nie jest jasne, jak długo to potrwa, ponieważ różne kraje mają różne procedury ratyfikacji umowy, ale Stoltenberg powiedział, że będzie to kwestia „miesięcy”.

Jednak pomimo niedawnego porozumienia z Ankarą istnieją pewne obawy dotyczące potencjalnej czkawki w ostatniej chwili z ratyfikacją Turcji.

Minister spraw zagranicznych kraju, Mevlut Cavusoglu, powiedział we wtorek, że jeśli Finlandia i Szwecja nie zastosują się do umowy, to jego kraj nie dopuści ich do sojuszu.

Ministrowie spraw zagranicznych Finlandii i Szwecji powiedzieli we wtorek, że mają nadzieję na szybką ratyfikację umowy akcesyjnej.