Współcześnie każdy z nas kto myśli o modernizacji sieci grzewczej, bierze pod uwagę przede wszystkim montaż oraz instalację pompy ciepła. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ współcześnie urządzenia te określane są jako jedne z najbardziej ekologicznych jak również ekonomicznych. Stale rosnące ceny surowców grzewczych, takich jak węgiel, ekogroszek czy drewno, skłaniają do rozważenia innych, alternatywnych sposobów ogrzewania budynków. Pompy ciepła cieszą się popularnością nie tylko ze względu na ekonomiczność, ale też niezwykle intuicyjne działanie. Urządzenia te są praktycznie bezawaryjne, co także przemawia na ich korzyść. Na co jednak należy w sposób szczególny zwrócić uwagę, kiedy planujemy zakup pompy ciepła? Jak istotny jest dobór mocy pompy ciepła? Sprawdźmy.
Zakup pompy ciepła – czy to się opłaca?
Kluczową kwestią, jeśli chodzi o zakup pompy ciepła, jest opłacalność tej inwestycji. Zakładając, że za tonę węgla, który niezbędny jest do ogrzania danego budynku, zapłaciłmy około 3500 zł, to w porównaniu do tego, cena związana z eksploatacją i użytkowaniem pompy ciepła jest około 70% niższa. Co więcej, pompa ciepła jest także urządzeniem ekologicznym – jej praca w żaden sposób nie ingeruje w środowisko. W mikroskali przyczyniamy się do poprawy jakości powietrza w naszym najbliższym otoczeniu. Kolejnym argumentem w dyskusji na temat opłacalności pomp ciepła, jest ich bezawaryjność. Prawidłowo ustawione oraz zaprogramowane pompy, działają bez zarzutu nawet kilkanaście lat. Piece, które znajdują się w kotłowniach, potrafią się psuć nawet co roku. Wynika to oczywiście z technologii, w której zostały one wykonane. Tym samym, jeśli policzymy koszt zakupu surowca opałowego oraz potencjalnej naprawy pieca, pompa ciepła okazuje się być zdecydowanie lepszym rozwiązaniem.
Czy dobór pompy – dlaczego jest tak istotny?
Ostatnią, choć wcale nie najmniej istotną kwestią jeśli chodzi o zakup pompy ciepła, jest dobranie jej mocy do naszych potrzeb. Tę czynność należy powierzyć profesjonalistom, ponieważ na podstawie analizy oraz wielkości powierzchni, która ma docelowo zostać ogrzana, w odpowiedni sposób dobiorą do niej moc wybranego przez nas urządzenia. Dzięki temu zadbamy nie tylko o jego wydajność, ale też i zdecydowanie zminimalizujemy koszta związane z eksploatacją pompy ciepła.